Zánět močového měchýře
Jakýkoliv zánět v těle je nepříjemný a je nutno jej léčit. Při zánětu močového měchýře je vše zkomplikováno pravidelnou potřebou vylučování moči. Tomu se nelze vyhnout, navíc zanícený orgán reaguje trochu odlišně, než za normálních okolností. Projevuje se to častým nutkáním na močení, které je spojeno s palčivou bolestí. Proto je dobré zánět močového měchýře co nejrychleji léčit, aby došlo k úlevě a rychlému ústupu nemoci.
Co je to močový měchýř?
Močový měchýř je součástí vylučovacího systému. Tím se odvádí z těla přebytečné tekutiny spolu s odpadními látkami. Děje se tak prostřednictvím moči, kterou produkují ledviny. Vylučovací systém zbavuje tělo škodlivých látek, proto je nutné, aby bezchybně fungoval.
- Vrchol (verte vesicae)
- Tělo (corpus vesicae)
- Krček (cervix vesicae)
Močový měchýř se postupně plní. Jde tedy o jakýsi sběrný vak, kde se moč zdržuje před svým vyloučením z těla. Objem močového měchýře je cca 600-800 ml, pokud se naplní na 150-300 ml, projeví se to nutkáním na močení. Jestliže se člověk rozhodne močit, pomocí kontrakcí močového měchýře se skrze krček, který je ústím do močové trubice dostává moč z těla ven. Močová trubice je tedy jakýmsi posledním článkem vylučovacího močového systému. Působí zároveň i jako svěrač, který zabraňuje nechtěnému úniku moči.
Normální funkci vylučovacího systému může narušit vzniklý zánět. Zánět může mít mnoho příčin, většinou jde o bakteriální nákazu. Ta přichází obvykle zvenčí, proto se zánět šíří směrem od spodu, tedy od močové trubice, na krček močového měchýře a celý měchýř. Při nedostatečné či nesprávné léčbě se může zánět močovody šířit až do ledvin, kde způsobuje velmi bolestivé a nebezpečné stavy.
Zánět močových cest a močového měchýře, odborněji cystitida, je sice nepříjemný, ale v akutním stádiu není příliš nebezpečný. Dá se poměrně dobře léčit, je jen vhodné začít s léčbou co nejdřív, než se zánět rozšíří na další orgány močového systému a způsobí komplikace.
- Akutní forma vzniká náhle, většinou po proniknutí nějaké infekce do močových cest. Má nepříjemný a intenzivní nástup, ale při vhodné léčbě rychle odezní. Pro daného jedince nepředstavuje žádnou větší hrozbu.
- Chronická forma je dlouhodobou a stále se opakující záležitostí. Bolesti nemusí být tak intenzivní, jsou však velmi obtěžující. Nechtějí ustoupit, nebo se při sebemenší příležitosti opakovaně vrací. Pokud zánět močových cest a močového měchýře přejde do chronického stádia, může to znamenat pro nemocného i komplikace v celém vylučovacím systému, snížení funkce jednotlivých jeho orgánů apod.
Chronické stádium může nastat při opakovaných infekcích, při nedostatečné léčbě akutního zánětu močového měchýře, při nedodržení lékařem stanovené léčby, při snaze o samoléčbu a přecházení nemoci.